Image of Modern Hukukun Kaderi

Modern Hukukun KaderiModern Hukukun Kaderi (Orj. Three Globalizations A lLeft Phenomenological Alternative to the Hart/Kelsen Theory of Legal Interpretation Freedom and Constraint in Adjudication: A Critical Phenomenology)
Günümüzün önemli kuramcılarından Duncan Kennedy, hukuk kuramının ve uygulamasının tartışmalı meselelerini masaya yatırırken, hukukçu olanların ve olmayanların hukuk hakkındaki ezberlerini yerle bir ediyor. Metodolojik yaklaşımıyla, kurucularından olduğu Eleştirel Hukuk Çalışmaları çerçevesinde, hukuk kuramına hâkim büyük anlatılardan şüphe duymaya çağırıyor.

Toprak rejimlerinden iş hukukuna, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Meksika’ya, Vatikan’ın papalık genelgesinden AB komisyonu rekabet hukuku uygulamasına, korporatizmden queer teoriye, hukuk düşüncesinin farklı dönemlerdeki farklı tezahürlerini ortaya koyarken onun aşkın evrenselliğini değil, dünyevi küreselliğini, sunduğu olanakların çeşitliliği, çelişkileri ve sınırlarıyla irdeliyor.

Bunu, aile hukuku, ticaret hukuku, uluslararası hukuk gibi, kompartımanlara ayırarak bakmaya ve anlatmaya alıştığımız hukukun unutulan ortaklığını yakalayarak yapıyor. Hukuki itikatlarımızın neden bazıları için daha fazla eşitsizliğe, tahakküme, yabancılaşmaya, mutsuzluğa sebep olduğu gibi temel sorulara cevap arıyor. Modern dünyayı ve hukukunu tüm karmaşıklığı içinde anlamlandıran Kennedy’nin üç makalesinden oluşan bu seçki, Türkiye’deki hukuk tartışmalarına yeni boyutlar kazandırmayı, hukukun sözde zaruretlerini sorgulamayı, hukuku ve onunla neler yaptığımızı kavramayı sağlayacaktır.(Tanıtım Bülteninden)


Uygunluk

9789752985896340-KEN-2017-13BüroUygun - İçeriye Ödünç verilebilir

Detay Bilgisi

Seri Başlığı
Yasa-Siyasa
Çağrı Numarası
340-KEN-2017-13
Yayıncı Dost Kitabevi ayınları : Ankara.,
Karşılaştırma
212 Sayfa
Dil
Türkçe
ISBN/ISSN
9789752985896
Tasnif
340
Content Type
Metin
Media Type
-
Carrier Type
-
Basım Sayısı
1
Konu (lar)
Özgü Detay Bilgisi
Karton Kapak
Sorumluluk Beyanı

Diğer/Bağlantılı Sürüm

Başka Bir Sürüm Bulunmamaktadır
Bilgi


KAYıT DETAYLARı


Öncekine DönXML DetailCite this