Image of Ütopya

Kitap

ÜtopyaÜtopya (Orj. Utopia)

Ütopya modern Batı düşüncesi güzergahında mihenk taşları olan Rönesans, Hümanizm ve Reform hareketleri içinde doğmuş bir eserdir. Ütopyalar, yaşadığı zamanı sorgulayan insan için, tarihin pek çok döneminde varolmuştur. More da dinine sonsuz bağlı bir Katolikti ama yaşadığı çağın çok ilerisine bakan da bir insandı.


More, Ütopya'da Platon'un kusursuz devlet düşüncesinden yola çıkmasına rağmen, o kusursuzluğu tüm toplum hayatına uygulamıştır. Platon'da bölüşüm sadece bir sınıfa özgü olduğu halde Ütopya'da tüm topluma yayılır. Platon'da kadınlar ve çocuklar topluma aitken, Ütopya'da karı ve kocanın birlikte yaşlanıp ölmesi önemlidir, çocuklar kendi ana ve babaları tarafından büyütülür. Bu hayal ülkesinde avukat yoktur, çünkü yasalar herkesin anlayabileceği bir biçimde açık ve basittir.


Ütopya'yı kimileri erken dönem Hıristiyanlığındaki ortak paylaşımı anlattığı için manastır hayatı, kimileri sosyalizmin öncü metinlerinden biri, kimileri de yalnızca bir şaka diye tanımlamıştır. Thomas More'u çağının çok ötesini gözleyebilen bir hümanist olarak da kabul edenler vardır.

(Tanıtım Bülteninden)


Uygunluk

9786056770692335-02-MOR-2017-51KütüphaneUygun - İçeriye Ödünç verilebilir

Detay Bilgisi

Seri Başlığı
-
Çağrı Numarası
335-02-MOR-2017-51
Yayıncı Librum : Ankara.,
Karşılaştırma
214 Sayfa, 13 x 19,5 cm
Dil
Türkçe
ISBN/ISSN
9786056770692
Tasnif
335.02
Content Type
Metin
Media Type
Kitap Kağıdı
Carrier Type
Karton Kapak
Basım Sayısı
1
Konu (lar)
Özgü Detay Bilgisi
-
Sorumluluk Beyanı

Diğer/Bağlantılı Sürüm

Başka Bir Sürüm Bulunmamaktadır
Bilgi


KAYıT DETAYLARı


Öncekine DönXML DetailCite this