Makaleler

ilamların icaya konulması

İcraya Konulabilmesi İçin Kesinleşmesi Şart Olan İlamlar

Taraflar mahkeme sürecini ne kadar iyi yürütürlerse yürütsünler, eğer karşı taraf kötü niyetli ise tahsilat sürecinde haklarını alamamak tehlikesi ile karşı karşıya gelmektedir. Bu süreçte ilamların icraya konulma prosedürünü de iyi bilmek gerekmektedir.

Kağıtsız Büro

Çevreci Ofis Önerileri -1

Teknolojik gelişmeler her ne kadar oranın düşmesine yardımcı olmuş olsa da günümüz şartlarında değerlendirildiğinde yine de sarfiyatın yüksek olduğunu görebiliriz. Büronuzun kağıt sarfiyatını azaltmanın hem çevre açısından hem de bütçe açısından getirileri olmaktadır.

Online Bankacılık

İnternet Bankacılığında Çift Yönlü tehlike

Bugünkü yazımızda internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yürüten kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları tehlikeli bir yazılımdan bahsedeceğiz. Yazımızda son zamanlarda özellikle ülkemizde çok yaygın olarak rastlanabilecek bir zararlı yazılıma değineceğiz.

sosyal medyadan cebinize

Sosyal Medyadan Cebinize

Genel ismiyle sosyal medya olarak adlandırdığımız facebook, twitter gibi uygulamaların artmasıyla bu alan da bazı kötü niyetli kişilerin ilgisini çekmeye başladı. Özellikle herhangi bir yolla e-posta veya sosyal medya hesabı ele geçirilerek kişinin banka hesabına ulaşılan bu işlemleri kısaca anlatmaya ve alınması gereken önlemleri ifade etmeye çalışacağım.

Elektronik Para

Elektronik Para Üzerine

Avrupa Merkez Bankası’nın 1998 tarihli Elektronik Para Raporu’nda elektronik para, işlemlerde banka hesabına bağlı olması gerekmeksizin, ihraççı kuruluş dışındaki kuruluşlara ödeme yapmakta kullanılan teknik bir cihaz üzerine depolanmış, bedeli önceden ödenmiş, hamiline yazılı parasal değer olarak tanımlanmıştır.

dinlemek

Dinleme

İletişim denildiğinde her ne kadar insanın aklına ilk olarak konuşma gelse de aslında iletişimin temeli dinlemedir. Bunun nedeni de aslında iletişimin temelinde yatan unsur olan “anlama”dır.

anız yakma

Orman Kanunu Çerçevesinde Anız Yakma Suçu

Anız yakmak birçok yönden zararlı olduğu için hukuk sistemimiz bu konuda önlem almak maksadıyla çeşitli düzenlemeler getirmiştir. Bunlardan biri Çevre Kanununda düzenlenmiş, diğeri ise yazımızda esas olarak değineceğimiz Orman kanununda düzenlenmiştir.

Alışkanlık Haline Getirilmiş Trafik Kuralı İhlalleri

Bugünkü yazımın konusu başlıktan da anlaşılacağı üzere trafik kuralı ihlalleri. Bu ihlallerin bir kısmı bilmemekten, bir kısmı üşengeçlikten bir kısmı ise yanlış bilmekten kaynaklanıyor. Tabi ki bunun en büyük nedeni trafik eğitimimizin gelişigüzel olması.

Türk Hukuk Devrimi Üzerine

Türk Hukuk Devrimi Üzerine

Ağırlıklı olarak değineceğimiz nokta Türk Hukuk Devrimi sürecinde kanunların ve hukukun nasıl oluşturulduğudur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, yakına kadar kullandığımız ve halen kullanmakta olduğumuz bir çok kanun ülkemize resepsiyon usulü ile girmiş kanunlardır.

Demokrasi

Tarihte Demokrasi Üzerine

Demokrasi, kelime anlamı olarak halk idaresi anlamına gelmektedir. Çeşitli dönemlerde demokrasi kavramı çok çeşitli şekillerde tanımlanmıştır. Bunlar arasında liberalist, komünist, anarşist ve faşist düşünürler kendi düşünce yapılarına uygun olacak şekillerde demokrasiyi yeniden tanımlama ihtiyacı duymuşlardır.

Bilişim Suçları Genel

Bilişim Suçları

Özellikle akıllı telefonlarla artık siber ortamla sürekli bağlantı halindeyiz. Bu da bazı kişilerin iştahını kabartmakta ve son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz, insanları tedirgin eden, ürküten bir topluluk karşımıza çıkıyor, halk arasında “Hacker” olarak yaygınlaşan bir ifadedir.

Bilişim Suçları

Bilişim Suçlarının TCK Açısından Değerlendirilmesi

Genel olarak bilişim suçlarının tam ve ittifak edilen bir tanımı bulunmamakla birlikte en geniş tanım olarak kabul gören Avrupa Ekonomik Topluluğunun tarifine göre bilişim suçları; verilere karşı ve/veya veri işleme bağlantısı olan sistemlere karşı bilişim sistemleri aracılığıyla işlenen suçlardır.

Kartların kötüye Kullanılması

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

İnsanların hayatlarında bu kadar çok kullandıkları bir şeyin kötüye kullanılması kaçınılmazdır. Bu yazımızda Türk Ceza Kanunumuzun 245. Maddesinde düzenlenen banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunu irdeleyeceğiz.

Android ve Güvenlik

Özellikle Google’ın Android vasıtası ile bu sektöre el atması sonucu son 6 yılda telefon sektörü akıllı telefonların eline geçti. İnternet ve sosyal paylaşım sitelerinin de bu ivmeye etkisi büyük oldu tabi ki.